Soprano
TÜLAY UYAR
 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı ve İstanbul Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Tülay Uyar, 10 yıldır kurucusu olduğu ‘Tülay Uyar Müzik Okulu’nda sanat danışmanı ve eğitmen görev yapmaktadır.

 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi Opera bölümünden Suna Korad’ın öğrencisi olarak birincilikle mezun olan Uyar, 2001’de Avusturya Hükümeti’nin bursuyla, Viyana Müzik Akademisi’nde Prof.Gabriella Lechner ile çalıştı. 2003 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan sanatçı, 2009-2011 yıllarında Londra’da Royal Opera House’da  orkestra şefi ve vokal koçu Richard Hetherington ve şan pedagogu Soprano Elisabeth Connell ile çalıştı. Uluslararası Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde Prof.Gerd Uecker; Salzburg Mozarteum Akademi’de Kurt Widmer, Edda Moser ve Patricia Wise; İtalya Montepulciano’da European Academy’de Edda Moser; Avusturya’da Stift Altenburg’da Renate Holm masterclass’larına katılan Uyar, halen eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Sanatta Yeterlilik programında Prof.Güzin Gürel ile devam etmektedir.

 

 

2004 yılında Siemens Opera Yarışmasında ikincilik ödülü alan sanatçı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde, ‘The Turn of the Screw’ operasında Governess, ‘Midas’ın Kulakları’ operasında Ay Tanrıçası, ‘Batı Yakasının Hikayesi’ müzikalinde Maria, ‘Fantastik’ müzikalinde Luisa rolünü oynamış ve birçok kez solist olarak kurumun konserlerinde İDOB orkestrası ve piyano eşliğinde konserler vermiştir.

Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde Mozart’ın ‘Cosi Fan Tutte’ operasında Despina, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, ‘Aşk-ı Memnu’ operasında Bihter, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ‘Leyla ile Mecnun’ operetinde Leyla rolleri oynadığı diğer eserler arasındadır.

 

İstanbul, Antalya, Çukurova, Bursa, İzmir Devlet Senfoni Orkestraları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskisehir Belediye Orkestrası ve Cemal Reşit Rey Senfoni orkestraları ile solist olarak konserler veren sanatçı, içlerinde Viyana Wiener Konzerthaus, Londra Wigmore Hall, Köln Konzerthaus, Dublin ve Finland Hall gibi önemli konser salonlarının da bulunduğu 35 ülkede konserler vermiştir.

 

2013-2014 sezonunda, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Julius Ceaser operası’nda ‘Cleopatra’, Midas’in Kulakları operasında ‘Ay Tanrıçası’, Mersin Devlet Opera ve Balesi La Boheme Operası’nda ‘Musetta’ rolü, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ile Mahler 4.Senfoni ‘soprano solo’ seslendireceği bazı eserler arasındadır.